• ALPE D'HUEZ

Alpe D'huez – ośrodek narciarski we Francji

OPIS

300 dni słonecznych w roku? To możliwe! Alpe D’huez, zwany Wyspą Słońca, to jeden z największych ośrodków położonych w północnych Alpach. Oferuje swoim gościom niezapomniane widoki oraz mnóstwo atrakcji, w tym możliwość podziwiania rzeźb w jaskini lodowej (2700 m n.p.m.) i maksymalną dawkę adrenaliny na najdłuższej na świecie trasie zjazdowej, mającej aż 16 kilometrów.

Atrakcje w Alpach
Widok w Alpe d'Huez
Imprezy w Alpach

Działający od ponad 60 lat Alpe D’huez (1860 – 3300 m) należy do ośrodków drugiej generacji. Powstał na skutek połączenia kilku tradycyjnych wiosek położonych w sercu gór: La Garde, Auris en Oisans, Vaujany, Oz en Oisans i Villard-Reculas. Do jego sukcesu w dużej mierze przyczyniły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Grenoble w 1968 roku oraz niejednokrotnie ustanawiana meta Tour de France. Aktualnie oferuje 120 tras o łącznej długości 240 km, parki śnieżne, kurs na prawo jazdy na lodzie oraz szkoły narciarskie dla dzieci, czym przyciąga zarówno fanów sportów zimowych jak i turystów marzących o spokojnym wypoczynku z widokiem na Mont Blanc .

MAPA TRAS W ALPE D'HUEZ

Mapa tras w Alpe D’Huez

TRASY I WYCIĄGI

240 km tras, w tym:

100 km tras łatwych

74 km tras średnich

66 km tras trudnych

82 wyciągów, w tym:

Gondole 16 kolejek liniowych

Krzesła 41 krzeseł

Orczyki 25 orczyków

Inne atrakcje na stoku:

Snowpark 2 snowparki

Nocna jazda Nocne narty

Freeride 20 dzikich zjazdów

POZA TRASAMI

Snowparki Alpe d'Huez

Jeśli jesteś fanem mocnych wrażeń, koniecznie wypróbuj jeden z dwóch funkcjonujących na terenie Alpe D’Huez snowparków. To właśnie tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Niezależnie, czy dopiero marzysz o uprawianiu sportów ekstremalnych, czy może sztukę freestyle’u na śniegu opanowałeś do perfekcji – będziesz zadowolony. Poszczególne trasy, w tym nocna, są dostosowane do stopnia zaawansowania narciarzy i snowboardzistów, z wydzielonym miejscem dla początkujących. Dodatkową atrakcję stanowią half-pipe (120 m) oraz liczne tory do boardercrossu.

Freeride

Lubisz jazdę bez ograniczeń? W ośrodku Alpe D’Huez, położonym na zboczu lodowca, czeka na odkrycie ponad 20 dzikich zjazdów, pokrytych świeżym, nietkniętym śniegiem.

Narciarstwo zjazdowe

Na fanów narciarstwa czekają 82 wyciągi (41 krzesełkowych, 25 orczykowych i 16 kolejek linowych), a także 48 zielonych, 29 niebieskich, 32 czerwone oraz 15 czarnych tras. Dwie z nich prowadzą z najwyższego szczytu Le Pic Blanc (3330 m n.p.m) i są uznawane za najtrudniejsze w Europie, stanowiąc wyzwanie nawet dla zaawansowanych narciarzy. Jeśli jesteś nocnym markiem to wiedz, że w każdy czwartek trasa Signal zostaje oświetlona.

Biegówki

Dla początkujących przewidziano lekcje narciarstwa biegowego z wielojęzycznymi instruktorami. Doświadczeni zawodnicy mogą skorzystać z 50 km tras: 28 km trudnych i 22 km łatwych, położonych zarówno w pobliżu wyciągu jak i w odosobnieniu, nierzadko w lesie.

ATRAKCJE

Obiekty sportowe w Alpe d'Huez

Relaks po dniu spędzonym na stoku gwarantuje park wodny ze zjeżdżalnią „Escape Loisi”. W swojej ofercie ma łaźnię parową, saunę, spa oraz studio fitness. Aktywny wypoczynek w Alpe D’Huez to także podgrzewany, zewnętrzny basen, lodowisko, sala sportowa, boisko do koszykówki, kort do tenisa i squasha. Popularnością cieszy się wspinaczka po stromej, wysokiej na 200 m ścianie w Gorges de Sarenne oraz nowoczesne centrum sportu Sports et des Congres, zapewniające dostęp do szeregu dyscyplin.

Lodowa jaskinia

Położona 2700 m n.p.m. jaskinia lodowa co roku, za drobną opłatą, zaskakuje odwiedzających nowymi rzeźbami z lodu i śniegu. Na uwagę zasługuje już sam sposób jej powstawania. Nadmuchane balony zostają zasypane kilkumetrową warstwą białego puchu, a następnie – po utwardzeniu - usunięte.

Inne

Znudził Ci się pakiet podstawowych atrakcji? Ośrodek narciarski Alpe D’Huez zaskoczy Cię laserowym paintballem na lodzie, wycieczką psim zaprzęgiem oraz lotem paralotnią lub helikopterem nad górami.

MIEJSCOWOŚĆ

Panorama Alpe D’Huez
Zakwaterowanie w Alpe D’Huez
Alpe D’Huez nocą

ZAKWATEROWANIE

Alpe D’Huez jest niewielkim miasteczkiem, z zaledwie 1400 mieszkańcami, a mimo to stworzyło ośrodek narciarski zaliczany do 10 najlepszych na świecie. Aby dotrzeć do niego trzeba pokonać podjazd z 21 zakrętami. Każdy nosi nazwisko innego zwycięzcy Tour de France. Ceny noclegów zaczynają się już od 100 zł za dobę. Większość hotelów posiada własną saunę.

ŻYCIE NOCNE

Życie nocne w Alpe D’Huez

Raz w tygodniu odbywa się dyskoteka na lodowisku. Natomiast codziennie działają liczne bary, kawiarnie i kluby, w których można tańczyć do samego rana. W „Le Free Ride” do toalet prowadzi zjeżdżalnia, a ceny wejściówek w ciągu jednej imprezy zmieniają się dziesiątki razy. 

GDZIE ZJEŚĆ

restauracja w Alpe d'Huez

Oferta gastronomiczna Alpe D’Huez zadowoli najwybredniejszych smakoszy. W restauracjach na pierwszym miejscu są oczywiście specjały kuchni francuskiej..

Au Montagnard - nr 1 na liście. Rozpieszcza odwiedzających regionalnymi potrawami. Miejsce jest przyjazne weganom.

La Cremaillere - połączenie kuchni francuskiej z europejską w przystępnej cenie.

Au Grenier– zarówno personel jak i jedzenie jest tutaj bardzo chwalone przez turystów.

DOJAZD

WYJAZD Z DOJAZDEM AUTOKAREM

Średni czas pokonania trasy autobusem wynosi ponad 20 godzin.

SAMOLOT

Najbliższe lotnisko mieszczą się w Grenoble (60 km) i w Lyonie (160 km).

POCIĄG

Również w Grenoble znajduje się dworzec kolejowy, obok którego znajduje się dworzec autobusowy.

SAMOCHÓD

Opcje są dwie – możesz jechać przez Niemcy i Szwajcarię lub Niemcy i Francję. Trasy różni trochę ponad 100 km.

OŚRODEK W PIGUŁCE

PLUSY

Ośrodek narciarski Alpe D’Huez należy do najlepszych na świecie

 Trasy oraz atrakcje dostosowane do umiejętności odwiedzających

Rozrywka dla całej rodziny

Możliwość jazdy na nartach zarówno w dzień jak i w nocy

Bogata oferta życia nocnego

MINUSY

 Wyciągi orczykowe

 Duża liczba turystów

newsletter