• APRICA

Aprica – ośrodek narciarski we Włoszech

OPIS

Najdłuższa trasa narciarska w regionie, bogato wyposażony funpark z własnym wyciągiem i oświetleniem, a także oświetlone stoki – ośrodek narciarski Aprica dawniej był doceniany przez kadrę włoskich alpejczyków, a aktualnie cieszy się ogromną popularnością wśród europejskich miłośników sportów zimowych. Nic tak bowiem nie zachęca jak zawsze nasłonecznione stoki oraz gwarancja idealnego śniegu.

Narty we Włoszech
Narty we Włoszech
Narty we Włoszech

Ośrodek narciarski Aprica mieści się w malowniczej dolinie Valtellina, w północnej części Lombardii. Uroku dodaje mu fakt, że leży między nakładającymi się na siebie naturalnymi pasmami górskimi, na wysokości 1181 m n.p.m. Tereny narciarskie są bardzo dobrze przygotowane. Warunki naturalne uzupełnia system sztucznego zaśnieżania, dzięki czemu sezon trwa od początku grudnia do połowy kwietnia. W tym czasie do kurortu licznie przyjeżdżają turyści, bowiem Aprica to miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Trasy, rozciągające się na wysokościach 1180 – 2309 m n.p.m., liczą razem 50 km długości (18 km tras łatwych, 18 km tras średnich, 14 km tras trudnych). Połączenie między nimi zapewnia sieć nowoczesnych wyciągów (4 krzesełkowe, 10 orczykowych, 2 gondole).

MAPA TRAS W APRICE

Mapa tras w Aprice

TRASY I WYCIĄGI

50 km tras, w tym:

18 km tras łatwych

18 km tras średnich

14 km tras trudnych

16 wyciągów, w tym:

Gondole 2 gondolki

Krzesła 4 krzesła

Orczyki 10 orczyków

Inne atrakcje na stoku:

Freeride Freeride

Snowpark Snowpark

Biegi 14 km tras biegowych

POZA TRASAMI

Snowpark

Przy stacji Baradello 2000 funkcjonuje snowpark „Initial Park”, mający w swojej ofercie halfpipe, skocznie, boxy oraz raile. Jego połowa wiedzie przez las, gdzie znajdują się naturalne skocznie gwarantujące lądowanie w miękkim śniegu. Park posiada własny wyciąg oraz oświetlenie, dzięki czemu można korzystać z niego także po zmroku. To prawdziwa gratka dla fanów freestyle’u na śniegu.

Freeride

Niestety tym razem miłośnicy ekstremalnych warunków i emocjonującej jazdy będą musieli ograniczyć się do wytyczonych szlaków, bowiem kurort Aprica nie ma wyznaczonych tras do freeriding’u, nawet z przewodnikiem. Ponadto jazda poza szlakami we Włoszech jest zabroniona i grozi za nią wysoki mandat, a nawet kara więzienia.

Biegówki

W ośrodku jest dostępne ponad 14 km tras biegowych dla początkujących i średnio zaawansowanych. Co ciekawe, są one wyznaczone w parku narodowym, dzięki czemu widoki do podziwiania będą jeszcze bardziej zachwycające.

ATRAKCJE

Lodowa ściana wspinaczkowa

Ten sport ekstremalny dedykuje się najodważniejszym. Swoich sił mogą spróbować zarówno doświadczeni wspinacze, jak również amatorzy. Na miejscu cały czas jest dostępny instruktor, który służy pomocą i dba o bezpieczeństwo.

Lot na paralotni

To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z góry zapierające dech w piersiach szczyty. Tak niesamowite przeżycie z pewnością na długo zostanie w twoich wspomnieniach.

Jazda psimi zaprzęgami

Poczuj prawdziwy klimat psich zaprzęgów. Jazda z nimi zbliża do przyrody, pozwala odkryć jej tajemnice, a także po prostu świetnie się bawić w towarzystwie czworonożnych przyjaciół.

Spacer na rakietach śnieżnych

Taka wędrówka to dość niecodzienna forma rozrywki, na którą może zdecydować się każdy – niezależnie od wieku. Daje możliwość podziwiania widoków z niedostępnych dla innych miejsc oraz obcowania z naturą.

Kryty basen

Jeśli natomiast po dniu na stoku nadal będziesz spragniony sportowych wrażeń, to możesz skorzystać z oferty krytego basenu i poćwiczyć swoje umiejętności pływackie. Dzięki wyposażeniu wellness, obiekt pozwala także na chwilę relaksu.

Place zabaw

Aprica jest rodzinnym miejscem, dlatego w jej ofercie nie mogło zabraknąć placów zabaw. Magnolia, bo tak się zwie jeden z nich, składa się z wielu atrakcji, takich jak huśtawki i zjeżdżalnie. Z kolei w okolicach stacji Baradello mieści się drugi, z piaskownicą wypełnioną piaskiem morskim.

MIEJSCOWOŚĆ

Aprica
Aprica
Aprica

ZAKWATEROWANIE I DZIELNICE

Aprica to mała miejscowość, zamieszkiwana przez około 1500 osób. Mimo tego, charakteryzuje się rozbudowaną bazą noclegową i ofertą gastronomiczną (z przewagą hoteli trzygwiazdkowych), a turyści mogą liczyć na atrakcje nie tylko na stoku. Znajdziemy w niej bowiem liczne zabytki oraz ciekawą architekturę.

ŻYCIE NOCNE

Życie nocne w Aprice

Po wyczerpującym dniu warto udać się do restauracji, baru lub jednej z dwóch funkcjonujących dyskotek. Innym rozwiązaniem jest nocna jazda oraz wizyta na lodowisku, czy basenie.

GDZIE ZJEŚĆ

Restauracja w Aprice

Oferta gastronomiczna Aprici opiera się na kuchni włoskiej i lokalnych specjałach, takich jak bresaola, pizzoccheri, czy pikantne sery. Znaczną część restauracji stanowią pizzerie.

Il Piccolo Chalet– miejsce z kuchnią włoską i międzynarodową, przyjazne wegetarianom oraz osobom nietolerującym gluten. Ceny wahają się w przedziale 42 – 150 zł.

Ristorante Firenze – menu wypełnione potrawami w stylu włoskim i śródziemnomorskim, również dla wegetarian i wegan. Dobrej jakości lunche oraz obiady idą w parze z wysoką ceną.

Ristorante Pizzeria Stambech– bardzo smaczna, włoska pizza oraz dania z kuchni amerykańskiej.

DOJAZD

WYJAZD Z DOJAZDEM AUTOKAREM

Średni czas pokonania trasy autobusem wynosi 22 godziny.

SAMOLOT

Najbliższe lotniska mieszczą się w Bergamo (115 km) oraz Mediolanie (150 km).

POCIĄG

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Tirano (20 km) oraz Edolo (15 km), skąd do Aprici można dojechać autobusem lub taksówką.

SAMOCHÓD

Długość trasy do pokonania wynosi około 1460 km, co zajmie 16 godzin. Warto wiedzieć, że na włoskich drogach jest pobierana opłata za przejazd.

OŚRODEK W PIGUŁCE

PLUSY

Ośrodek narciarski Aprica jest przyjazny rodzinom

Różnorodne trasy oraz atrakcje dostosowane do umiejętności odwiedzających

Słoneczny teren z obfitymi opadami śniegu

MINUSY

Duża liczba turystów

Brak tras do freeridingu

newsletter