• LES 2 ALPES

Les 2 Alpes - francuski ośrodek narciarski dostępny przez cały rok

OPIS

Teren narciarski Les 2 Alpes (znany też jako Les Deux Alpes, L2A i 2 Alpes) znajduje się 71 km jazdy na południowy wschód od Grenoble. Zawdzięcza on swoją nazwę usytuowaniu na dwóch górskich halach, które są częścią wiosek Mont-de-Lans i Vénosc. Jest to drugi najstarszy (po Chamonix) ośrodek narciarski we Francji. Największy w Europie lodowiec po którym można szusować na nartach, największy w Europie snowpark, ponadto miejsce treningu najlepszych kadr w sportach zimowych – dla miłośników białego szaleństwa to istny raj!

Widok w Les 2 Alpes
Nasza ekipa w Les 2 Alpes
Les 2 Alpes

Les 2 Alpes usytuowany jest w regionie Oisans, w centralnej części Alp Delfinackich. Ośrodek jest jednym z najwyżej na świecie położonych terenów narciarskich, z dużą częścią tras znajdujących się ponad 2500 m n.p.m. Największym jego atutem jest obecność lodowca Mont-de-Lans (około 3600 m n.m.p.), zapewniającego doskonałe warunki pogodowe tak zimą, jak i latem.

MAPA TRAS W LES 2 ALPES

Mapa tras w L2A

TRASY I WYCIĄGI

• 96 tras, w tym:

17 tras bardzo łatwych

45 tras łatwych

22 trasy średnie

12 tras trudnych

47 wyciągów, w tym:

Gondole 9 gondolek

Krzesła17 krzeseł

Orczyki18 orczyków

Ponadto:

aż 211 armatek śnieżnych

415 ha obszaru narciarskiego

POZA TRASAMI

Snowpark

Choć „tylko” 1, to imponujący - bo największy w Europie. Snowpark "Freestyle Land” w zimie znajduje się w "Toura Areal” (2600 m. n.p.m.), zaś w lecie na lodowcu (3200 m. n.p.m.). Wyróżnia się on świetną infrastrukturą, z 2 pół-rampami, 140-metrowym superpipe o wysokości 6,5 metra, trasą do boardercrossu, a także różnymi innymi przeszkodami. To dzięki snowparkowi Les 2 Alpes może pochwalić się tytułem World’s Best Freestyle Resort 2016.

Freeride

Dla amatorów szaleństw w białym puchu czekają specjalnie wyznaczone trasy freeridowe o łącznej powierzchni ponad 1000 ha. Niemal nieograniczone możliwości offpiste oferuje najsłynniejszy obszar freeride w Europie, czyli legendarny „La Grave”.

Biegówki

Les 2 Alpes dysponuje siecią tras do uprawiania narciarstwa biegowego o łącznej długości 25 km. Niektóre z nich są odpowiednie do uprawiania stylu łyżwowego. L2A jest odpowiednim wyborem dla początkujących w tym sporcie – trasy w wysokogórskiej dolinie nadają się praktycznie dla każdego. Można z nich podziwiać wspaniałe widoki na grupę górską Écrins.

ATRAKCJE

Jeżeli chcecie odpocząć od białego szaleństwa, lub, gdy jakimś cudem trafiliście do Les 2 Alpes a nie jesteście narciarzami, teren oferuje możliwość skorzystania z różnorodnych aktywności.

Club Forme i Tanking Center

Są to 2 doskonale wyposażone centra sportowe, w których znajdziemy boisko do squasha, saunę, jacuzzi, sale fitness i kryty basen z podgrzewaną wodą. Można w nich również skorzystać z fizjoterapii i masażu.

Odkryte lodowisko

Miłośnicy szaleństwa na łyżwach mają do dyspozycji teren o powierzchni aż 1800 m2. Posiadacze karnetu narciarskiego mogą korzystać z lodowiska w Les 2 Alpes za darmo (zapłacicie tylko za wypożyczenie łyżew).

Grotte de Glace

Jest to lodowa jaskinia, którą wyryto w lodowcu na wysokości 3200 m n.p.m.

Vonesc

W tej starożytnej wiosce można odwiedzić muzeum osłów.

Zimowy szlak

To raj dla amatorów pieszych wędrówek. Malowniczy szlak można przejść na rakietach śnieżnych.

Iglo Kanata

Amatorów niecodziennych wrażeń czeka możliwość noclegu w igloo na wysokości 1800 m.n.p.m. Zbudowano je zgodnie z inuickimi tradycjami.

A tym nie koniec wachlarza atrakcji. Odważni mogą spróbować swych sił we wspinaczce po zamarzniętych wodospadach, wybrać lot spadochronem (speed riding lub w tandemie) lub paralotnią, zaś rowerzystów usatysfakcjonuje MTB na śniegu i jazda fat bike. Dodajmy do tego możliwość przejażdżki skuterem śnieżnym lub psimi zaprzęgami – oferta apres-ski w Les 2 Alpes jest po prostu imponująca.

MIEJSCOWOŚĆ

Les 2 Alpes
Les 2 Alpes
Les 2 Alpes

ZAKWATEROWANIE I DZIELNICE

Oferta zakwaterowania w Les 2 Alpes sprosta wszelkim wymaganiom. Zacznijmy od 4-gwiazdkowych hoteli – choć kosztowne, wyróżniają się naprawdę świetnym standardem i infrastrukturą, do tego nierzadko zapewniają możliwość podjechania na nartach pod same drzwi obiektu. W przypadku podróży w większym gronie (rodzina, grupa znajomych) świetną opcją mogą się okazać klimatyczne górskie domki – od tych luksusowych, dysponujących nawet basenem, po te z podstawowym wyposażeniem, lecz znacznie korzystniejsze cenowo. Podczas wyjazdów zorganizowanych narciarze zwykle są kwaterowani w apartamentach z kilkoma sypialniami i wspólnym salonem. Co istotne, większość z nich jest zlokalizowana przy samych stokach.

ŻYCIE NOCNE

Życie nocne w Les 2 Alpes

Nie będziecie zawiedzeni, jeżeli po szusowaniu na stoku lubicie się oddać imprezowemu szaleństwu. W Les 2 Alpes można korzystać z bogatego życia nocnego. Wieczór rozpocznijcie w popularnym barze „Smokey Joes”, by potem przenieść się do jednej z dyskotek (np. L’Avalanche). Dodatkowe atrakcje to częste festiwale i koncerty.

GDZIE ZJEŚĆ

Restauracja w L2A

Oferta restauracji i knajpek w Les 2 Alpes również nie rozczarowuje. Jeżeli szukacie lokalnej kuchni, udajcie się do fenomenalnego Le Rustique. W luźniejszej atmosferze (i z mniejszym uszczerbkiem dla portfela) posilicie się w Le Saloon z pizzą, stekami i hamburgerami. Z kolei Pizza Cyan to najlepszy wybór, jeśli podróżujecie budżetowo i kochacie włoskie smaki.

DOJAZD

WYJAZD Z DOJAZDEM AUTOKAREM

Średni czas pokonania trasy autobusem wynosi 26 godzin.

SAMOLOT

Najbliższe lotnisko jest zlokalizowane 109 km od ośrodka w Grenoble-Isère. W pobliżu znajdują się również lotniska w Chambéry-Savoie (134 km), Lyonie (155 km) czy Turynie (181 km).

POCIĄG

Najbliższy dworzec znajduje się w Grenoble (71 km). Podróż koleją z Warszawy zajmuje około 20 h, konieczne są 2 przesiadki, a całość kosztów w 1 stronę można oszacować na minimum 1700 zł.

SAMOCHÓD

Podróż z Warszawy do Les 2 Alpes przez Niemcy i Szwajcarię zajmuje około 17,5 h (1808 km). Szacowany koszt paliwa, winiet i opłat drogowych w 1 stronę to około 830 zł.

OŚRODEK W PIGUŁCE

PLUSY

Ponad 200 km tras

Idealne warunki do freeride’u (La Grave)

Największy w Europie obszar lodowca dostępny do zjazdów

Możliwość jazdy nocnej (łatwy, 500 metrowy stok – idealny dla rodzin z dziećmi)

Bliskość lotniska (Grenoble)

MINUSY

Trasy mogą być trudne dla początkujących

Możliwe niedośnieżenie w niższych partiach ośrodka

newsletter