• LES MENUIRES

Les Menuires – francuski ośrodek na obszarze słynnych „Trzech Dolin”

OPIS

Ten wyjątkowo dobrze nasłoneczniony ośrodek narciarski działa już od 1963 roku. Les Menuires rozwinął się tak intensywnie, że obecnie stanowi jedną z najlepszych miejscówek w Europie dla amatorów białego szaleństwa. Nie bez znaczenia ma tu fakt, że połączony on jest z innymi ośrodkami w ramach Les 3 Vallees. To daje praktycznie nieograniczone możliwości szusowania – ponad 600 km wysoko położonych nartostrad, 120 km tras biegowych i świetne warunki przez cały sezon!

Zachód Słońca w Les Menuires
Imprezy w Alpach
Atrakcje w Alpach

Ośrodek narciarski Les Menuires (zwany także Les M.) jest położony w Alpach Graickach, w regionie Rodan-Alpy, na wysokości 1850 m. Sezon narciarski w Les M. trwa od połowy grudnia do końcówki kwietnia (około 130 dni). Do wyboru są 2 rodzaje skipassów: „skromniejszy” Les Menuires/Saint Martin de Belleville (160 km nartostad) oraz Trzy Doliny z 600 km nartostrad (obszary Les Menuires/Saint Martin de Belleville, Val Thorens, Orelle, Méribel, Brides-les-Bains, Courchevel i La Tania). Warto dodać, że Les M. Może pochwalić się tytułem Famille Plus Montagne, co jest gwarantem udanego wypoczynku dla rodzin.

MAPA TRAS W LES MENUIRES

Mapa tras w Les Menuires

TRASY I WYCIĄGI

160 km tras, w tym:

77 km tras łatwych

67 km tras średnich

16 km tras trudnych

33 wyciągów, w tym:

Gondole 8 gondoli

Krzesła 13 krzeseł

Orczyki 12 orczyków

Inne atrakcje na stoku:

Snowpark 2 snowparki

Nocna jazda 2 godziny nocnej jazdy

Freeride 3200 ha terenów freeride

POZA TRASAMI

Snowparki

W Les Menuires działa niewielki BK Park, który dysponuje 2 torami do boarder cross’u, jib-line’ami, rollerami i kickerami(odpowiednimi nawet dla początkujących). Ponadto na terenie Trzech Dolin znajdują się również inne (bardziej rozbudowane) snowparki: DC AREA 43 i Plattières Park w Meribel, Family Park w Courchevel oraz Wood Park w Courchevel.

Freeride

Tutaj w szczególności polecić można południową ekspozycję La Pointe de la Masse (jeden z 3 głównych obszarów w regionie Les Menuires). Teren ten jest dostępny bezpośrednio z miejscowości i jest on polecany przede wszystkim zaawansowanym miłośnikom freeride’u.

Biegówki

Długość tras biegowych w ośrodku Les Menuires wynosi 28 km. Są one doskonale przygotowane i obejmują 2 trasy czerwone, 1 zieloną i 1 niebieską. Osoby początkujące mają możliwość skorzystania ze szkółek narciarstwa biegowego.

ATRAKCJE

Muzeum Saint Martin

Amatorzy zwiedzania mogą w nim poznać historię miasteczka i regionu.

Kozia ferma w Villerenger

Tu z kolei mamy okazję dowiedzieć się nieco więcej o rolniczych tradycjach tych okolic.

Ski & Music week

W Les Menuires sezon narciarki rozpoczyna się z przytupem – impreza jest prawdziwym świętem nart i muzyki.

Les chemins du baroque (szlak baroku)

Dwie wspaniałe budowle – sanktuarium Notre Dame de la Vie i kościół Saint Martin de Belleville.

Centrum sportu

Obiekt o powierzchni 4500 m² dysponuje strefą wellness, strefą wodną (z kursami pływania dla dzieci i dorosłych), salami do fitnessu, squasha, ping-ponga, koszykówki i badmintona. Na miejscu można też pograć w piłkę nożną na śniegu.

Aktywny wypoczynek

W ośrodku Les Menuires można też skorzystać z licznych aktywności na świeżym powietrzu. Od wypraw na rakietach śnieżnych, przez psie zaprzęgi, po nocne jazdy z pochodniami. Miłośnicy motoryzacji mają do dyspozycji ofertę jazdy quadem, buggy lub śnieżnym skuterem. W Les M. na odważnych czeka też możliwość skorzystania z paraglidingu i kitesurfingu.!

MIEJSCOWOŚĆ

Panorama Les Menuires
Zakwaterowanie w Les Menuires
Les Menuires

ZAKWATEROWANIE

Około 26 tysięcy – aż tyle miejsc noclegowych czeka na odwiedzających Les M. Możecie przebierać przede wszystkim w ofercie apartamentów, lecz na miejscu nie brakuje też górskich domków, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów B&B i hoteli (w tym kilka 4-gwiazdkowych).

ŻYCIE NOCNE

Les Menuires

Imprezowicze i amatorzy wieczornych rozrywek, ośrodek Les Menuires nie zapomniał także o Was! Będziecie mogli się wybawić w 1 z 6 dyskotek lub odprężyć w 1 z 2 kin. 

GDZIE ZJEŚĆ

Restauracje w Les Menuires

Poniżej przedstawiamy Wam lokale, w kórych będzicie mogli skosztować specjałów tutejeszej kuchni.

La Fromagerie des Belleville - jeżeli chcecie rozsmakować się w typowo alpejskich potrawach, takich jak founde czy raclette, najlepszym wyborem będzie ten lokal

La Root's Pizzas - pizzeria spełni Wasze oczekiwania, gdy chcecie zjeść dość szybko i niedrogo

L'Auberge des Balcons - w tym lokalu serwują przepyszne śniadania

L’Ours Blanc - to restauracja z wykwintnymi daniami obiadowo-kolacyjnymi, która zachwyca tak kuchnią, jak widokami na góry.

DOJAZD

WYJAZD Z DOJAZDEM AUTOKAREM

Podróż autokarem do Les Menuires trwa blisko 26 h (około 1800 km).

SAMOLOT

Najbliższe lotniska:

  • Chambéry-Savoie (100 km)
  • Geneva (143 km)
  • Grenoble–Isère (180 km)
  • Lyon Saint-Exupéry (183 km)

Ze wszystkich z nich do Les Menuires kursują skibusy (ceny biletu w 2 strony od 60 do 90 EUR w zależności od portu lotniczego).

POCIĄG

Najbliższą stacją kolejową jest Moûtiers Salins Bride les Bains. Odległość pomiędzy Les M. i tą stacją wynosi około 20 km. Do ośrodka można dostać się busem. Podróż pociągiem z Warszawy zajmuje ponad 22 h (konieczność około 4 przesiadek), a koszty to około 1500 zł w 1 stronę.

SAMOCHÓD

Podróż z Warszawy do Les Menuires (przez Niemcy i Szwajcarię) zajmuje około 17h 40 (1700 km). Koszt paliwa, winiet i opłat drogowych w 1 stronę to +/- 750 zł.

OŚRODEK LES MENUIRES W PIGUŁCE

PLUSY

Dostęp do największego na świecie obszaru narciarskiego - 3 Doliny

Możliwość dotarcia z lotniska do ośrodka skibusem

Szerokie, znakomicie przygotowane trasy

Oświetlony stok

Duża oferta dla rodzin z dziećmi

MINUSY

Stosunkowo wysokie ceny w kurorcie

newsletter