• LIVIGNO

Livigno – ośrodek narciarski we Włoszech

OPIS

Jeden z najbardziej popularnych kurortów narciarskich w Europie, choć jeszcze 50 lat temu był praktycznie nieznany – Livigno, bo o nim mowa – przyciąga doskonałymi warunkami do jazdy, niskimi cenami (strefa wolna od cła) i … słońcem! Aż przez 322 dni w roku stoki skąpane są w jego promieniach, a śnieg leży na zboczach od listopada do maja. Co takiego jeszcze „Mały Tybet” Włoch w sobie skrywa?

Narty we Włoszech
Narty we Włoszech
Narty we Włoszech

Kurort Livigno jest zwany „Małym Tybetem” przez zimny i suchy klimat, który czyni go także jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w całych Alpach. Otoczony przez dwa masywy górskie: Mottolino i Carosello, mieści się w regionie Lombardia, w prowincji Sondrio. Na jego ofertę składa się 115 km tras narciarskich (30 km tras niebieskich, 70 km tras czerwonych i 15 km tras czarnych), rozciągających się na wysokościach od 1816 m n.p.m do 2798m n.p.m. Komunikację między nimi zapewnia ponad 30 wyciągów (gondoli, krzeseł i orczyków).

MAPA TRAS W LIVIGNO

Mapa tras w Livigno

TRASY I WYCIĄGI

115 km tras, w tym:

30 km tras łatwych

70 km tras średnich

15 km tras trudnych

32 wyciągi, w tym:

Gondole 6 gondolek

Krzesła 14 krzeseł

Orczyki 12 orczyków

Inne atrakcje na stoku:

Snowpark Snowpark

Freeride Freeride

Trasy 40 tras biegowych

POZA TRASAMI

Snowparki

Snowparki w Livigno to cel podroży wszystkich profesjonalnych narciarzy. Snowpark Mottolino ma na wyposażeniu 4 linie przejazdu oraz linię jibową, dzięki czemu jest polem do popisu dla wszystkich sportowców wykonujących odważne akrobacje. Z kolei w Livigno Park 3000 dodatkowo znajduje się poduszka airbag, która ogranicza ryzyko wypadku, a także nagłośnienie muzyczne. W obu obiektach dostępne jest bezpłatne Wi-Fi i dostęp do strefy chillout.

Freeride

Również w tym przypadku ośrodek Livigno nie zawodzi. To prawdziwa skarbnica dziewiczych tras, które tylko czekają, aż naznaczysz świeży śnieg pierwszymi śladami.

Biegówki

Szlaki tras biegną dnem doliny, wzdłuż rzeki Spol, a ich łączna długość wynosi razem 40 km. Trenowała na nich między innymi Justyna Kowalczyk.

ATRAKCJE

NOCNA JAZDA

W wybrane dni tygodnia w Livigno stoki są otwarte również po zmroku. Przez jeden z nich prowadzi trasa zwana „Pętlą”, na której można jeździć nawet do godziny 24:00, bowiem jest ona oświetlona na całej długości. Ponadto, aktywność można umilić sobie grzanym winem lub herbatą.

Wspinaczka po zamarzniętym wodospadzie

Brzmi jak szaleństwo? Daj się ponieść adrenalinie i przy pomocy eksperta zdobądź sam szczyt. Wspinaczka po zamarzniętym jeziorze to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów dla najodważniejszych i najbardziej wytrwałych sportowców.

Przejażdżka skuterem śnieżnym

Świetna zabawa podczas wielogodzinnej przejażdżki pozwoli nacieszyć się urokami przyrody i dostarczy niezapomnianych wrażeń. Ceny różnią się w zależności od rodzaju oraz długości wyprawy.

Zakupy

Dzięki strefie wolnej od cła, warto wybrać się na zakupy. W Livigno funkcjonuje ponad 220 sklepów. Tańsze jest, m. in. paliwo (o 50% niż w pozostałej części Włoch), alkohole, kawa i sprzęt narciarski.

Lodowisko

Jazda na łyżwach niesie za sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia, a przede wszystkim jest dodatkowym urozmaiceniem wypoczynku. Na terenie ośrodka funkcjonują dwa lodowiska, które pozwalają cieszyć się przyjemnością ze sportu zarówno w dzień, jak i późnym wieczorem.

MIEJSCOWOŚĆ

Miejscowość Livigno
Miejscowość Livigno
Miejscowość Livigno

ZAKWATEROWANIE I DZIELNICE

Livigno to niewielkie miasteczko, które liczy średnio 5000 mieszkańców. Dzięki swojej zabudowie, na którą przede wszystkim składają się drewniane domki w stylu alpejskim, jest bardzo malownicze i atrakcyjne wizualnie. W okolicy działają liczne bary oraz restauracje, a także kino, kręgielnia oraz ogólnodostępny basen. Na bazę noclegową składają się liczne domy wczasowe, pensjonaty, a także hotele, w których cena za noc jest uzależniona od panującego standardu.

ŻYCIE NOCNE

Życie nocne w Livigno

W tak tętniącym życiem ośrodku zabawa nie mogłaby kończyć się po zachodzie słońca. Wręcz przeciwnie – wtedy dopiero rozpoczyna się jego druga część, za którą odpowiadają działające w Livigno dyskoteki, bary i puby. Najpopularniejszy drink w nich podawany nosi nazwę bombardino. Składa się z 3 miarek mleka, 2 miarek żółtek i 1 miarki whisky.

GDZIE ZJEŚĆ

restauracja

Oferta gastronomiczna Livigno jest ogromna. Najpopularniejszym daniem jest oczywiście pizza, bowiem to właśnie kuchnia włoska króluje w restauracjach. W niewielkiej części z nich dostępne są także potrawy z kuchni śródziemnomorskiej oraz europejskiej.

La Tea da Cip e Ciop – dobre jedzenie w taniej cenie, ten bar zadowoli wszystkich mieszanką różnych kuchni, z daniami również dla wegetarian.

Angels & Demons Restaurant – luksusowe miejsce, w którym ceny wahają się między 110 a 240 zł. Klienci chwalą duży wybór, choć najczęstszą pozycją w karcie dań jest oczywiście pizza.

Ristorante Hotel Camino– mix dań włoskich i śródziemnomorskich, chwalonych ze względu na jakość.

Why Not? Livigno– miła odmiana w postaci kuchni amerykańskiej, z burgerami na czele.

DOJAZD

WYJAZD Z DOJAZDEM AUTOKAREM

Droga autokarem wynosi średnio 24 godziny.

SAMOLOT

Najbliższe lotniska mieszczą się w Innsbrucku (184 km) i Mediolanie (230 km).

POCIĄG

Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Zernez (28 km). Kursuje z niego zarówno skibus, jak i zwykły autobus.

SAMOCHÓD

Trasa liczy 1430 km, więc przejazd zajmie około 16 godzin.

OŚRODEK W PIGUŁCE

PLUSY

Ośrodek narciarski Livigno należy do najpopularniejszych w Europie

Szerokie, dobrze przygotowane trasy oraz atrakcje dostosowane do umiejętności odwiedzających

Niskie ceny

Możliwość jazdy na nartach zarówno w dzień, jak i w nocy

Bogata oferta życia nocnego

Rozbudowana baza noclegowa i szeroka oferta gastronomiczna

MINUSY

Duża liczba wyciągów orczykowych

Duża liczba turystów

Stoki podzielone na dwie części: Mottolino i Carosello

newsletter