OŚRODEK NARCIARSKI SAAS-FEE (SZWAJCARIA)

Opis

Saas-Fee to główna miejscowość doliny Saas położona na słonecznym płaskowyżu na wysokości 1800m n.p.m. i górująca nad 3 pobliskimi wioskami: Saas-Almagell, Saas- Grund oraz Saas-Balen. Jest usytuowana na południu Szwajcarii przy samej granicy włoskiej, u stóp najwyższej, położonej w całości na terenie Szwajcarii góry Dom. Ślady cywilizacji w tym miejscu są notowane już na XIV w. Poza bogatą tradycją okolica charakteryzuje się ogromnymi walorami przyrodniczymi. To właśnie dlatego już od 1951 roku ruch samochodowy w miejscowości został wstrzymany. Nierzadko można tu za to spotkać alpejskiego świstaka. Ze względu na swoją niepowtarzalną atmosferę, miejscowość nazywana Perłą Alp jest idealnym miejscem do zimowego wypoczynku. Mieszkańcy bardzo dbają również o genius loci miasteczka. Lokalne prawo wymaga, aby nowo powstające budynki były przynajmniej w 40% zbudowane z drewna. Do miasteczka mogą wjeżdżać tylko samochody z silnikami elektrycznymi. Pozostałe można zostawić na specjalnym parkingu na obrzeżach miasteczka. Do miejscowości można dostać się autobusem z Brig lub z Visp.

Region jest bardzo atrakcyjnym kurortem zimowym m. in. ze względu na swoja lokalizację. Położenie w pobliżu lodowców: Dom oraz Allalinhorn gwarantuje znakomite warunki śniegowe i umożliwia uprawianie sportów zimowych przez okrągły rok. W okolicy znajduje się aż 13 4-tysięczników, a obok nich słynne wśród alpinistów Weissmies, Nadelhorn czy Lenzspitze. Odwiedzającym region zapewnia atrakcje zarówno latem jak i zimą. Dolina Saas oferuje aż 350 km szlaków turystycznych o zróżnicowanym poziomie trudności.

Trasy i Wyciągi

W Saas-Fee jest 100 km tras obsługiwanych przez 22 wyciągi, w tym: 3 kolejki linowe, 1 kolejkę podziemną, 5 gondolek, 2 wyciągi kanapowe i 11 orczyków.

Mapa tras Saas-Fee

Saas-Fee oferuje 100 km tras zjazdowych z czego 30 km to trasy dla początkujących, 45 km to trasy dla średniozaawansowanych, a 25 km to trasy dla zaawansowanych. Trasy rozciągają się na wysokościach od 1800 m n.p.m do 3550m n.p.m. Są przygotowane ze szwajcarską precyzją, a każdy amator zimowego szaleństwa znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz tradycyjnych tras zjazdowych można tu znaleźć miejsca do jazdy poza wyznaczonymi trasami.

Atrakcje

W miasteczku znajduje się szeroki wybór sklepów, restauracji czy klubów, ale znajdziemy tu także bank, pocztę, stację benzynową, muzea czy kino, a nawet kampus szkoły wyższej. Wspaniałą alternatywą dla nart lub snowboardu mogą być sanki, np. po specjalnym 11-kilometrowym torze z Kreuzboden do Saas-Grund. Można także wybrać się na trekking po licznych szlakach pieszych lub na wyprawę w śnieżnych butach. A dla fanów ekstremalnych rozrywek organizowane są loty na lotniach i paralotniach. Niesamowitym przeżyciem jest wizyta w alpejskim parku linowym. Obowiązkowym must-see jest odwiedzenie najwyżej na świecie usytuowanej obrotowej restauracji (3500m n.p.m.), do której można dojechać słynnym alpejskim metrem - podziemną kolejką Metro Alpin. W pobliżu znajduje się także grota lodowa Allalin udostępniona dla zwiedzających. W pobliskiej wiosce Saas-Almagell znajduje się malownicza naturalna tama Mattmark. Region oferuje bardzo wiele atrakcji i eventów, zarówno kulturalnych, muzycznych jak i sportowych. W styczniu odbywa się tu Ice On Tour, konkurs dla amatorów wspinaczki lodowej, w marcu Glacier Bike Downhill, którego start i meta mają aż 1700 m różnicy wysokości, a w kwietniu wielodyscyplinarny Allalin Race i Après-Ski Parade dla miłośników imprez. W 1984 roku to właśnie w Saas był kręcony klip do kultowej piosenki Last Christmas duetu Wham.

Dojazd

Odległość z Warszawy: 1710 km (dojazd autokarem zajmuje ok.24h)

Najbliższe lotniska:

Ośrodek narciarski w Saas-Fee

newsletter