OŚRODEK NARCIARSKI ZERMATT (SZWAJCARIA)

Opis

To klimatyczna szwajcarska miejscowość położona na wysokości 1610 m n.p.m u stóp jednego z najpopularniejszych alpejskich szczytów Matterhornu (4478m n.p.m.) przy samej włoskiej granicy. W tej romantycznej, górskiej wiosce nie sposób jest się nie zakochać. Niesamowitą atmosferę miasteczko zawdzięcza zakazowi ruchu samochodowego. Auta można zostawić kilka kilometrów dalej i dojechać na miejsce transportem publicznym. Ze względów ekologicznych do miejscowości mogą wjechać jedynie pojazdy z silnikami elektrycznymi. Pomimo tych restrykcji, w miasteczku nie brakuje restauracji, sklepów, banków, barów czy klubów. Oprócz tych podstawowych usług, znajdziemy tu również pocztę, bibliotekę, muzea czy kino.

Cały kurort składa się z kilku regionów narciarskich Sunnegga-Rothorn paradise, Gornergrat-Stockhorn i Schwarzsee-Matterhorn glacier paradise. Cały teren rozciąga się na wysokościach od 1620 m n.p.m. do 3882m n.p.m. Matterhorn glacier paradise jest najwyżej położonym całorocznym regionem narciarskim, co zapewnia doskonałe warunki okrągły rok i tym samym jest wymarzonym miejscem dla trenujących przed wszelkimi konkursami i zawodami. Z Matterhorn glacier paradise da się również dojechać do włoskiego Breuil-Cervinia. Region słynie też z niesamowitych szlaków wędrownych od osławionego Haute Route biegnącego z Mont Blanc po kamienny szlak handlarzy, mający swoje korzenie w XIII w.

Trasy i Wyciągi

W Zermatt znajduje się 147 tras - łącznie 355 km, obsługiwanych przez 54 wyciągi w tym 21 kolejek linowych, 20 wyciągów krzesełkowych i 13 orczyków. W ośrodku jest również snow park.

Mapa tras w Zermatt

Ten światowej klasy kurort oferuje aż 355 km różnorodnych tras. 21% to trasy lżejsze, 62% to trasy średniozaawansowane a 17% to trasy dla wyborowych narciarzy i snowboardzistów. Najdłuższa trasa ciągnie się przez 26 km. Znajdujący się tu Freestyle-Funpark „Gravity Park” jest tak dobrze wyposażony, że trenują w nim często zawodnicy olimpijscy.

Atrakcje

Dla poszukujących wrażeń organizowane są tu loty na paralotni czy heli ski i heli snowboarding z lokalnymi przewodnikami. Niewątpliwym must see jest platforma widokowa w Glacier paradise na szczycie Klein Matterhorn (3883m n.p.m.), będąca najwyżej położonym miejscem w Europie do którego da się dojechać kolejką linową. Rozciąga się z niej niesamowity widok na sam Matterhorn. W pobliżu znajduje się również najwyżej położona grota lodowcowa udostępniona dla zwiedzających. Innym godnym polecenia punktem widokowym jest również szczyt Gornergrat. W samym Zermatt znajduje się muzeum Matterhornu, w którym zebrany jest m.in. sprzęt, którego używano podczas pierwszej próby zdobycia szczytu tego czterotysięcznika w 1865 roku.

Dojazd

Odległość z Warszawy – 1670km (dojazd autokarem zajmuje ok. 22h).

Najbliższe lotniska:

Ośrodek narciarski Zermatt w Szwajcarii
newsletter