Ośrodek narciarski Zillertal (Austria)

Opis

Zillertal to jeden z kurortów z najobszerniejszymi terenami narciarskimi w Austrii. Panują tutaj świetne warunki, co czyni z niego jeden z chętniej odwiedzanych regionów w Tyrolu. Lodowiec Tux zapewnia warunki śniegowe i możliwość jeżdżenia przez okrągły rok. Ze względu na ogromną popularność kurortu, w szczycie sezonu niestety może być tłoczno i zdarzają się nawet kolejki do wyciągów. Jednak w pozostałych okresach nowoczesna infrastruktura i duża przepustowość całkiem nieźle radzą sobie z tym problemem.

Na cały region składa się około 10 ośrodków o zróżnicowanym poziomie trudności, oferujących w sumie 639 km tras obsługiwanych przez 167 wyciągów i kolejek w całej dolinie Zillertal i na lodowcu Hinterux. Najbardziej znane ośrodki to Mayrhofen oraz Finkenberg.

Mapa tras w Nassfeld

Trasy i Wyciągi

Wybór tras jest tutaj tak wielki, że każdy znajdzie nawet nie swoją ulubioną, ale masę swoich ulubionych. Sezon trwa od początku grudnia do końca marca. Prawie 100%-procentowa pewność śniegu oraz jazda na nartach do wysokości 2.500m n.p.m. gwarantują super wyjazd nawet dla najwybredniejszych!

Dla początkujących

Pierwsze kroki na nartach czy desce najlepiej stawia się na specjalnie przystosowanych do tego stokach - Ahorn. Dużo ładnych i szerokich tras znajduje się również na Spieljoch. Wartą polecenia jest także trasa z Penkenjoch do Gschöβberg.

Dla średniozaawansowanych

Znajduje się tutaj aż 400 km tras o średnim stopniu trudności! Największy wybór dla riderów o dobrych umiejętnociach jest na terenie Mayrhofen oraz w ośrodku Hochzillertal.

Dla zaawansowanych

Miłośnicy długich i stromych tras muszą się zmierzyć ze zjazdem Fliezen, który mierzy 5 km długości i w niektórych momentach ma wręcz nieprzyzwoite nachylenie. Ale to jeszcze nic. Rządni wrażeń profesjonaliści mogą udać się na podbój trasy Devils’ run i Harakiri: 78% nachylenia, najstromsza w całej Austrii. Odważysz się?

Dla snowboardzistów

Jest to teren świetnie przystosowany dla potrzeb snowboardzistów. W Zillertalu znajduje się aż 5 snowparków, a króluje im Mayrhofen- Vans Penken Park – jeden z najlepszych snowparków w Europie. Nie ustępują mu wcale Zillertal Arena - Boarders Town z funparkiem (halfpipe 100 m, jumps, moguls, wave ride, spine ramp) oraz snowpark o długości 700 m (road gap, gap jump, sreedy quater, double edge, snakes waves, hand rail) oraz Tux (halfpipe 100 m, tabletops, funbox, spine-funbox, staight-rail, a-frame rail, c-rail). Na Hochzillertal znajduje się też zupełnie oddzielny stok dla snowboardzistów.

Atrakcje

Panuje tutaj bogate życie nocne. W szczególności możemy polecić dwa bary w Finkenberg. Pierwszy to Laterndlpub, w którym często można na koncert na żywo, drugi to natomiast Finkennest, który jest barem tematycznym z ‘Tequila night’ w poniedziałki, happy hours we wtorek oraz tańcami w pozostałe dni. W Mayrhofen znajdziecie wszystko: puby, kawiarenki, lokalne restauracje oraz dyskoteki. Będąc tu warto zajrzeć do Sport Arena Disco, Ice-bar, Niki's Schirmbar, Scotland Yard, Mo's, Apropos oraz Movie Bar. Do Europahaus natomiast można wybrać się na koncert każdego rodzaju muzyki zaczynając od popu przez jazz, kończąc na klasyce.

Gdzie zjeść

W centrum każdej miejscowości znajdują się sklepy spożywcze i nie tylko. W Finkenberg w Landgasthof Persal oraz w Hotel Neuwirt można spróbować pysznych tradycyjnych tyrolskich przysmaków. Koniecznie spróbujcie Zillertaler Krapfen oraz Graukäse. W Mayrhofen najlepszym miejscem do zjedzenia jest tradycyjna, 400 letnia Wirtshaus Zum Griena.

Co robić w Zillertal

 • Polish Pow(d)er Week in Hintertux (PPWH) odbywający się dwa razy do roku
 • Polish Winter Holidays in Zillertal Arena (PWH) – okres ferii
 • Zawody Seilrennen na koniec sezonu w Hochfügen
 • Jarmark świąteczny od początku grudnia
 • Dolina Zillertal jest „bastionem kolorowych parasoli” – bardzo rozwinięte paralotniarstwo
 • Arena Skyliner (specjalne urządzenie do zjeżdżania po linie)
 • Arena Coaster, czyli całoroczny tor saneczkowy
 • Nocna jazda -w środy i piątki od godz. 19.00-22.00 w regionie Hochzillertal oraz w czwartki w Hochfügen od godz. 20.00 do 22.00.
 • Lodowy pałac na lodowcu Hintertux
 • Ranczo psów husky w Angerberg
 • Kopalnia srebra w Schwaz
 • Wędrówki wysokogórskie z przewodnikiem
 • Kuligi
 • Kryte baseny
 • Baseny termalne "Erlebnistherme Zillertal" w Fugen

Dojazd

Odległość z Warszawy – 1140 km (dojazd autokarem zajmuje ok. 14h)

Największe lotniska w pobliżu:

Ośrodek narciarski Zillertal w Austrii
newsletter